Saltarelle Awen
Item No. : 201144
| Voice C. : | 3 |
| Buttons B. : | 8 |
| Weights : | 3.7 kg |
Boullard Price:
3'350.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The latest model created for the Irish range, the Awen is as small as it is powerful.
His bassoon voice brings more depth and resonance.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Cherry tree |
| Chant | |
| Voice quality : | Tipo a mano |
| Voice C. : | 3 |
| Registre C. : | 2 |
| C-System : | 23 |
| Keyboard : | Plat |
| Basses standard | |
| Buttons B. : | 8 |
| Registre B. : | 1 - blackout |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 267 mm |
| Width : | 147 mm |
| Height : | 288 mm |
| Weights : | 3.7 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | France |

Our specialists at your service
Diatonic accordions

