Polverini Schwytzerörgeli 3 rows 30 buttons 2 voices 8 basses Bb / Eb
Item No. : 117158
| Tone : | sib/mib |
| C-System : | 31 |
| Weights : | 4 kg |
The specialist's opinion
The '' Schwyz '' look and tone available to accordionists playing the diatonic
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | walnut color |
| Chant | |
| Tone : | sib/mib |
| C-System : | 31 |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 8 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | yes |
| Incl. gig bag : | yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 33 cm |
| Width : | 19.5 cm |
| Height : | 27.7 cm |
| Weights : | 4 kg |

Our specialists at your service
Schwyz accordions

