Pioneer DDJ-REV7 (ddj-rev7)
Item No. : 196638
The specialist's opinion
Expand Your REVolution The DDJ-REV7 has been designed to help you get the most out of Serato DJ Pro performance software, and features an all-new design featuring large motorized jogs with On Jog Displays, to create a truly tactile connection between you and your music.
The presentation of this 2-way device mirrors that of a professional DJM-S mixer and PLX turntables, with specialized functions for DJs practicing scratching and those mixing in open format.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Plug and Play : | Yes |
| DVS upgrade ready : | Yes |
| Compatible software : | Serato DJ Pro, Rekordbox |
| Software Included : | Serato Pitch'n Time DJ |
| USB Bus Powered : | No |
| DVS control : | Serato DVS |
| Auto Standby : | Vegas Mode |
| Magvel Fader : | Yes |
| Supported audio file formats : | AAC, AIFF, FLAC, MP3, WAV |
| Nombre total de pads : | 16 |
| Electronics | |
| Sound card : | 24 bits / 48 kHz |
| Frequency range : | 20-20000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio : | 110 dB (USB) 95 dB (LINE) 84 dB (PHONO) |
| Distorsion : | < 0,003 % (USB) < 0,005 % (LINE) < 0.017 % (PHONO) |
| Performance du contrôleur | |
| Channels : | 2 |
| Track control : | 2 |
| Trim Knob : | Yes |
| Jog : | Vinylized motorized Jog with integrated HD display |
| Feeling Adjust : | Yes |
| Filtre : | High / Low Pass Filter |
| Colour FX : | Filter, Noise, Pitch, Dub Echo, Wide Filter |
| Sampler : | 8 places x 4 banks |
| Points Hot Cue : | 16 |
| Talkover Function : | Yes |
| EQ Isolator : | Yes |
| Beat FX : | Echo, Time Sweep Echo, Ducking Echo, Echo Out, Fill Out, Spiral, Helix, Helix Out, Delay, Reverb, One-Shot Spin/Brake, Duck Down, Flanger, Phaser, LP/HP Filter, Trans, Roll, Fader Synth Sine, Fader Synth Saw, Fader Synth Square |
| Auto Beat Loop : | Yes |
| Beat Jump : | Yes |
| Color on jog display : | Yes |
| Audio interface included : | Yes |
| Crossfader / Faders de canal : | Yes |
| High resolution screens : | Yes |
| Potentiometer for Filters / Mixer FX : | Yes |
| Explorer controls : | Yes |
| Fader | |
| Fader start : | Yes |
| Crossfader Curve Adjust : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 2 PHONO/LINE (RCA), 2 MIC (XLR & 1/4 inch TRS Jack, 1/4 inch TRS Jack), 1 AUX (RCA) |
| USB : | 2 Ports USB B |
| Sorties : | 2 MASTER (XLR, RCA), 1 BOOTH (TRS Jack 6,35 mm), 1 PHONES (JACK 6.35/3.5 mm) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 732 mm |
| Width : | 382.2 mm |
| Height : | 82.4 mm |
| Weights : | 10.7 kg |

Our specialists at your service
DJ


