Ortofon ST-PROS Stylus Diamant Pro S Black
Item No. : 135506
The specialist's opinion
Perfect for newcomers to the DJ scene who want to start with decent gear, but not too expensive.
The Pro S features a spherical diamond stylus that minimizes scratching and a strong overhang that can survive the hectic activity of the turntable.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Output voltage : | 1000 Hz, 5 cm/sec. - 5 mV |
| Channel balance : | 1 kHz 2 dB |
| Channel separation (KHz) : | 20 dB, 15 dB |
| Frequency response : | 20-18.000 Hz +/-2 dB |
| Compliance, dynamic lateral : | 7 m/m N |
| Stylus type : | Spherical |
| Support force : | 3,0-5,0 g (30-50 mN) |
| Recommended tracking force : | 4,0 g (40 mN) |
| Support angle : | 20 ° |
| Internal impedance, DC resistance : | 750 Ohm |
| Internal inductance : | 450 mH |
| Recommended load resistance : | 47 kOhm |
| Recommended load capacity : | 200-600 pF |
| Weights : | 18,5 g |

Our specialists at your service
DJ



