Numark Mixstream Pro + Standalone DJ Controller
Item No. : 199453
The specialist's opinion
The Numark Mixstream Pro + Standalone Streaming DJ Controller is a state-of-the-art standalone streaming controller for professional DJs.
It comes with a 7-inch touchscreen, buffering, and seamless playback for optimal performance.
It also has a USB port for easy connection to your computer. The controller is compatible with most online streaming services including Amazon Music, Spotify, iTunes, SoundCloud and more. It offers a built-in streaming feature that allows you to stream your own music directly from your controller. It also comes with a variety of built-in effects, including filters, reverbs, and echo effects. The controller is powered by an external power supply and is compatible with most Windows and Mac operating systems.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Compatible software : | Engine DJ |
| Supported audio file formats : | AAC/M4A, AIF/AIFF, ALAC, FLAC, MP3, MP4, Ogg Vorbis, WAV |
| Electronics | |
| Sound card : | 24 bit/44,1 kHz |
| Frequency range : | 20-20000 Hz |
| Performance du contrôleur | |
| Channels : | 2 |
| Track control : | 2 |
| Trim Knob : | Yes |
| Filtre : | High / Low Pass Filter |
| Points Hot Cue : | 8 |
| Autoloop : | Yes |
| Mic | |
| Mic 1 connection : | Combo XLR/Jack |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 1 MIC (XLR & JACK TRS 6,3 mm) |
| USB : | 1 port USB B |
| Sorties : | 2 MASTER (XLR, RCA), 2x HEADPHONE MONITOR (Jack 6,35 mm, mini-jack) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 566 mm |
| Width : | 284 mm |
| Height : | 74 mm |
| Weights : | 3.68 kg |

Our specialists at your service
DJ


