Pioneer DDJ-FLX10
Item No. : 200214
The specialist's opinion
SPLIT.
MIX.CREATE The DDJ-FLX10 is a 4-channel performance DJ controller for rekordbox and Serato DJ Pro.
It offers a host of new features, including Track Separation technology which opens up new creative possibilities, such as that of easily performing mash-ups on the fly without having to prepare the songs in advance. Jogs with a significantly improved display compared to its predecessor the DDJ-1000, and you can now control your entire lightshow thanks to the three-pin DMX socket on the back of the device.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Plug and Play : | Yes |
| Compatible software : | Rekordbox, Serato DJ Pro |
| Software Included : | Rekordbox |
| USB Bus Powered : | No |
| Auto Standby : | Vegas Mode |
| Magvel Fader : | Yes |
| Nombre total de pads : | 16 |
| Electronics | |
| Sound card : | 24 bit/44,1 kHz |
| Frequency range : | 20-20000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio : | 110 dB USB |
| Distorsion : | 0.002%(USB) |
| Performance du contrôleur | |
| Channels : | 4 |
| Track control : | 4 |
| Trim Knob : | Yes |
| Jog : | 206 mm |
| Feeling Adjust : | Yes |
| Filtre : | High / Low Pass Filter |
| Colour FX : | Space, Dub Echo, Crush, Pitch, Noise, Filter |
| Sampler : | 16 places x 4 banks |
| Points Hot Cue : | 16 |
| Manual Loop : | Yes |
| Autoloop : | Yes |
| Slip Mode : | Yes |
| Talkover Function : | Yes |
| EQ Isolator : | Yes |
| Beat FX : | Low Cut Echo, Echo, Multi Tap Delay, Spiral, Reverb, Trans, Enigma Jet, Flanger, Phaser, Stretch, Slip Roll, Roll, Mobius (Triangle), Mobius Saw |
| Beat Jump : | Yes |
| Color on jog display : | Yes |
| Audio interface included : | Yes |
| Compatible with stems : | Yes |
| Mixer FX : | Yes |
| Navigation controls : | Yes |
| Crossfader / Faders de canal : | Yes |
| Jog wheels for nudge, pitch bend & scratch : | Yes |
| High resolution screens : | Yes |
| Potentiometer for Filters / Mixer FX : | Yes |
| Explorer controls : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 2 Line (RCA), 2 Phono/Line (RCA), 1 MIC (XLR & Jack TRS 6,3 mm), 1 MIC (Jack 6,35 mm) |
| USB : | USB C, USB C |
| Sorties : | 2 MASTER (XLR, RCA), 1 BOOTH (TRS Jack 6,35 mm), 1 PHONES (JACK 6.35/3.5 mm), 1 DMX OUT |
| Mic input. : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 400.3 mm |
| Width : | 716 mm |
| Height : | 73.4 mm |
| Weights : | 6.7 kg |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | DDJ-FLX10, Power Cable, AC Adapter, USB C Cable, Bon Serato (Pitch 'n Time DJ), Quick Start Guide, Handling Precautions, Warranty (for some regions of the world) |

Our specialists at your service
DJ


