Hercules DJ Dj Control Inpulse 200 MKII
Item No. : 203493
Boullard Price:
107.95The specialist's opinion
The Hercules DJ Control Inpulse 200 MKII is a compact, intuitive DJ Mixing console, ideal for beginners wishing to enter the world of DJing.
Designed to deliver a seamless user experience, this controller is equipped with innovative features that make learning and mixing easy.
With its ergonomic design and intuitive controls, it allows users to concentrate on musical creativity without getting lost in complex settings. The Inpulse 200 MKII is a perfect choice for those looking to develop their DJ skills while having fun.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Plug and Play : | Yes |
| Compatible software : | DJUCED |
| Software Included : | DJUCED |
| USB Bus Powered : | Yes |
| Magvel Fader : | No |
| Nombre total de pads : | 8 |
| Electronics | |
| Sound card : | 24 bit/44,1 kHz |
| Frequency range : | 20-20000 Hz |
| Performance du contrôleur | |
| Channels : | 2 |
| Trim Knob : | Yes |
| Jog : | Yes |
| Filtre : | Yes |
| Manual Loop : | Yes |
| Autoloop : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| USB : | USB |
| Sorties : | RCA |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 320 mm |
| Width : | 192 mm |
| Height : | 49 mm |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | DJControl Inpulse 200 controller, USB cable, Quick Start Guide |

Our specialists at your service
DJ


