AlphaTheta DDJ-GRV6
Item No. : 207310
Boullard Price:
758.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The AlphaTheta DDJ-GRV6 embodies the perfect harmony of power and fluidity for DJs of all backgrounds.
With its innovative features and optimized ergonomics, this DJ Controllers enhances every performance.
Thanks to its sober design and intuitive interface, it is suitable for beginners and professionals alike, including advanced functions such as Groove circuit (only for Rekordbox) and stem control. Its extensive compatibility and advanced controls enhance the Mixing experience every time.
DDJ-GRV6: Take your mixing to the next level
With 4 channels, large jogs and powerful effects for adding layers to tracks, the DDJ-GRV6 will help you take your DJing journey to the next level. Familiarize yourself with standard club equipment thanks to its layout inherited from CDJ DJM setups, and use the innovative Groove Circuit function to remix drum parts and create your own grooves. With a setup like this, you'll really get the feel of mixing on a club machine, and you'll be able to combine expressive scratching, pad playing and effects to produce dynamic, professional-level performances.
Club-inspired design and features
The DDJ-GRV6 features jogs the same size as those on the CDJ-3000X for precise scratching, with 8 Performance Pads positioned above the jogs (just like on the flagship player) and Beat FX effects from the DJM-A9 mixer. With such a configuration, you'll really get the feel of mixing on a club machine, and you'll be able to combine expressive scratching, pad playing and effects to achieve dynamic, professional-level performances.
4 channels for infinite possibilities
Take your performance to the next level with the DDJ-GRV6's 4-channel configuration. Mix multiple tracks, layer loops, a cappella and effects, or create dynamic mash-ups on the fly. Each channel includes its own EQ, fader and Beat FX, giving you the flexibility to mix like the pros.
Whether you're looking to evolve from a 2-channel setup or getting into multi-platinum mixing for the first time, the 4-channel design helps you explore new creative possibilities and develop club-ready performances.
Groove Circuit: Remix drum parts on the fly
With Groove Circuit, you can create live remixes at the touch of a button.
*Available in rekordbox for Mac/Windows.
*In rekordbox for iOS/Android, Groove Circuit works with the sampler.
*Serato DJ Pro includes FX Stems [add an anchor link to FX Stems in the Serato DJ Pro section]
Smart Rotary Selector
By tilting the Smart Rotary Selector up, down, right and left, in addition to the standard press and rotate movements (rekordbox for Mac/Windows ver. 7), you can navigate your library intuitively. Quickly browse playlists, collections and the media tree to find the tracks you're looking for more easily than ever - whatever the size of your library.
Discover function: Find your next song
Press the Discover button to access the Track Suggestion function, which helps you find new tracks and rediscover some of your old favorites.
*Only available in rekordbox for Mac/Windows.
Remix with Stems FX in Serato DJ Pro
In addition to rekordbox, the DDJ-GRV6 is compatible with Serato DJ Pro, so you have access to Stems FX. Apply effects such as Roll, Trans, Echo Out or Delay separately to a track's various stems (drums, bass, vocals or melody) to create your own live remixes. And add the overlay film supplied with the DDJ-GRV6 to rename buttons and easily control Stem FX.
Mix instantly from your iPhone or iPad via USB C
Connect your iPhone or iPad equipped with rekordbox for iOS via the included USB C cable and start mixing instantly - even without external speakers.
Enjoy the freedom to play where you want, when you want and how you want.
*Not available on Android devices.
An intuitive design for effortless mixing
The DDJ-GRV6 combines advanced functionality with an easy-to-use ergonomic matte-black design. Its minimalist display and clear indicators provide intuitive access to all its functions, including Groove Circuit, which is positioned above the Performance Pads, with a slight dip that will prevent you from accidentally touching the jog. This elegant design makes it easier for you to express your creativity - whether you're making simple mixes or complex routines.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Plug and Play : | Yes |
| Compatible software : | Rekordbox, Serato |
| Software Included : | Rekordbox |
| Auto Standby : | Vegas Mode |
| Magvel Fader : | No |
| Nombre total de pads : | 16 |
| Electronics | |
| Sound card : | 24 bit/44,1 kHz |
| Frequency range : | 20-20000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio : | 110 dB USB |
| Performance du contrôleur | |
| Channels : | 4 |
| Track control : | 4 |
| Trim Knob : | Yes |
| Jog : | 206 mm |
| Filtre : | High / Low Pass Filter |
| Sampler : | 16 places x 4 banks |
| Points Hot Cue : | 16 |
| Manual Loop : | Yes |
| Beat Jump : | Yes |
| Audio interface included : | Yes |
| Compatible with stems : | Yes |
| Dedicated Stem Deck controls with visual feedback : | Yes |
| Navigation controls : | Yes |
| Crossfader / Faders de canal : | Yes |
| Explorer controls : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| USB : | USB C, USB C |
| Sorties : | RCA, 1 BOOTH (RCA) |
| Mic input. : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 711.4mm |
| Width : | 375.9mm |
| Height : | 75.7mm |
| Weights : | 4.6kg |

Our specialists at your service
DJ


