Pioneer DDJ-FLX2
Item No. : 211166
The specialist's opinion
Pioneer DDJ-FLX2 is a versatile DJ Controllers designed for beginners and professionals alike.
This model combines ease of use with advanced features.
An intuitive controller
The Pioneer DDJ-FLX2 offers a clear, ergonomic interface that facilitates learning as well as advanced Mixing. Its performance pads and responsive jog wheels enable fluid, creative control.
Extended compatibility
This controller is compatible with Rekordbox and Serato DJ Lite software, offering great freedom of use according to needs and preferences.
Innovative creative functions
The DDJ-FLX2 incorporates modern features like Merge FX for dynamic transitions and powerful effects. It paves the way for more expressive and unique mixings.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Plug and Play : | Yes |
| Compatible software : | Rekordbox |
| Software Included : | Rekordbox |
| USB Bus Powered : | Yes |
| Auto Standby : | Vegas Mode |
| Nombre total de pads : | 16 |
| Electronics | |
| Sound card : | 24 bit/44,1 kHz |
| Frequency range : | 20-20000 Hz |
| Performance du contrôleur | |
| Channels : | 2 |
| Track control : | 2 |
| Filtre : | High / Low Pass Filter |
| Audio interface included : | Yes |
| Navigation controls : | Yes |
| Crossfader / Faders de canal : | Yes |
| Explorer controls : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| USB : | USB C |
| Sorties : | 1 Master (Minijack), Jack 3.5 (headphones) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 38.3 cm |
| Width : | 20.8 cm |
| Height : | 4.8 cm |
| Weights : | 1.2 kg |

Our specialists at your service
DJ


