AlphaTheta CDJ-3000X
Item No. : 211267
| Supported files : | ALAC, AAC, AIFF, FLAC, MP3, WAV |
Boullard Price:
2'501.–The specialist's opinion
Pioneer CDJ-3000X is a professional multi-format player designed for club and festival DJs.
This model embodies the reliability and innovation of high-end turntables.
Superior processing power
Thanks to its advanced MPU processor, the CDJ-3000X offers enhanced stability, smooth navigation and ultra-fast song loading.
A high-resolution touchscreen
Its large 9-inch touchscreen allows intuitive navigation, with clear waveform display and customizable functions.
Exceptional sound quality
The player guarantees high-fidelity sound reproduction, with audio conversion optimized to meet the demands of professional systems.
Rugged, reliable design
Designed to withstand intensive environments, the CDJ-3000X benefits from quality materials and ergonomics ideal for live performances.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Supported files : | ALAC, AAC, AIFF, FLAC, MP3, WAV |
| File systems : | FAT, FAT32, HFS+ |
| COMPATIBLE DJ software : | rekordbox |
| MIDI control : | Yes |
| Lien Pro DJ : | Yes |
| Player performance | |
| Frequency range : | 4-40 000 Hz |
| Distorsion : | < 0,01 % |
| Main display : | 10.1-inch capacitive touchscreen |
| Jog Dial Size : | 206 mm |
| Beat Sync : | Yes |
| Key Sync / Key Shift : | Yes |
| Modes Jog : | CDJ / Vinyl mode |
| Reloop : | Yes |
| Real Time Seamless Loop : | Yes |
| Loop Adjust : | Adjust In / Out |
| Slip Mode : | Yes |
| Pitch Bend : | Yes |
| Display | |
| Wave Zoom Display : | Yes |
| Beat Counter : | Yes |
| Cue Functions | |
| Auto Cue : | Yes |
| Manual Cue : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| LAN : | 1 (100Base-TX) |
| USB : | USB C 2x, USB A |
| Sorties : | 1 Analog (RCA), 1 DIGITAL (Coaxial) |
| Compatible devices : | Computers (Mac / Windows PC), iPhone / iPad / iPod touch, Android phones / Android tablets, USB storage devices (external hard drives / drives, etc.) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 34.4 cm |
| Width : | 49 cm |
| Height : | 13 cm |
| Weights : | 6 kg |

Our specialists at your service
DJ


