AlphaTheta Omnis DUO
Item No. : 203661
Boullard Price:
1'429.–The specialist's opinion
The AlphaTheta Omnis DUO is a versatile DJ standalone intended for both professionals and amateurs.
With its advanced features and impeccable ergonomics, it allows for a dynamic and fluid mixing experience.
Take it wherever you want thanks to its integrated battery and 5 hours of autonomy. The modern and intuitive design makes it easy to get started quickly for increased performance.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Plug and Play : | Yes |
| Compatible software : | Rekordbox, Serato DJ Pro |
| Software Included : | Rekordbox |
| Auto Standby : | Vegas Mode |
| Supported audio file formats : | AAC/M4A, AIF/AIFF, ALAC, FLAC, MP3, MP4, Ogg Vorbis, WAV |
| Nombre total de pads : | 16 |
| Electronics | |
| Sound card : | 24 bit/44,1 kHz |
| Frequency range : | 20-20000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio : | 112 dB |
| Distorsion : | 0.003% (USB) |
| Wireless system : | Bluetooth 4.2 |
| Performance du contrôleur | |
| Channels : | 2 |
| Track control : | 2 |
| Filtre : | High / Low Pass Filter |
| Autoloop : | Yes |
| Beat Jump : | Yes |
| Autonomous mixing possibilities : | Yes |
| Audio interface included : | Yes |
| Explorer controls : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| USB : | USB C, USB C |
| Sorties : | 2 MASTER (XLR, RCA), 2 Jack 3.5 / 6.35 (headphones) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 500mm |
| Width : | 307mm |
| Height : | 71mm |
| Weights : | 4.6kg |

Our specialists at your service
DJ

