Ortofon MADE FROM SCRATCH (MKI WHITE) STYLUS
Item No. : 187945
The specialist's opinion
The replacement stylus provides tactile feedback when seated, indicating a tight and secure fit, while a cutout area at the front allows for much more precise needle drops.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Channel balance : | 1,5 dB |
| Channel separation (KHz) : | 25 dB, 15 dB |
| Frequency response : | 20-15.000 Hz 3dB/-2dB |
| Stylus type : | Spherical |
| Support force : | 3,0-5,0 g (30-50 mN) |
| Recommended tracking force : | 4,0 g (40 mN) |
| Support angle : | 20 ° |
| Internal impedance, DC resistance : | 750 Ohm |
| Internal inductance : | 450 mH |

Our specialists at your service
DJ


