DW Performance Set Ebony Stain BD22 '' Tom 10''12''16 ''
Item No. : 154416
| Material : | North American Maple |
| Fittings : | Chrome |
The specialist's opinion
The inexpensive Standard US Performance Series looks like what you'd expect from DW.
Easy to tune, premium HVX drums, along with Remo USA's DW heads, True Pitch ™ Tuning and DW 45 degree rear bearing, all make these drums sing.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Material : | North American Maple |
| Fittings : | Chrome |
| Skins : | Remo USA |
| Finishing : | Glossy varnish |
| Set up | |
| Nombre de toms : | 3 |
| Bass drum : | 22" x 18" |
| Tom : | 10 x 7", 12 x 8" |
| Bass tom : | 16 x 14" |
| Accessories | |
| Cymbals included : | No |
| Hardware inclus : | No |
| Seat included : | No |

Our specialists at your service
Drums






