Ludwig Breakbeats By Questlove 4 pces BD16x14 '' tom 10x7 '' Floor tom 13x13 '' snare 14x5 '' without hardware Wine Red Sparkle
Item No. : 160604
| Fittings : | Chrome |
The specialist's opinion
Compact drum set for modern drummers.
By Questlove.
The 16 '' bass drum offers plenty of depth, while a taut, symmetrical medium tom gives good attack and dynamics.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Fittings : | Chrome |
| Skins : | Remo USA |
| Finishing : | Finish Ply |
| Set up | |
| Nombre de toms : | 2 |
| Bass drum : | 16" x 14" |
| Snare drum : | 14 x 5" |
| Tom : | 10 x 7", 13 x 13" |
| Accessories | |
| Cymbals included : | No |
| Hardware inclus : | No |
| Seat included : | No |

Our specialists at your service
Drums
