Yamaha ROCK SET LIVE CUSTOM HYBRID O
Item No. : 183819
| Material : | Oak |
| Fittings : | Nickel noir |
Boullard Price:
3'534.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The hybrid design developed by Yamaha offers this new kit an incredible sound density, power and precision over the entire spectrum thanks to the combination of Oak plies and a central Phenolic Resin ply.
The hybrid design of the drums The hardware of the bass drum has been modified to offer even more presence in the low end and a very round sound.
The YESS III suspension system allows the drums to vibrate even more freely. The molded shells and circles are available in a magnificent "Dark Chrome" finish.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Material : | Oak |
| Fittings : | Nickel noir |
| Skins : | Remo USA |
| Finishing : | Matte |
| Set up | |
| Nombre de toms : | 3 |
| Bass drum : | 22" x 18" |
| Tom : | 10 x 7", 12 x 8" |
| Bass tom : | 16 x 14" |

Our specialists at your service
Drums
