DW Collector's Series Satin Oil Drumset
Item No. : 183974
| Material : | North American Maple |
| Fittings : | Chrome |
The specialist's opinion
The collector series is a must at DW it is in hard rock maple from North America with dss chamfer reinforcement for balance.
A warm sound with a great attack this drums is a little gem.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Material : | North American Maple |
| Fittings : | Chrome |
| Reinforcement rings : | Yes |
| Skins : | Remo USA |
| Color : | Natural |
| Finishing : | Satin |
| Set up | |
| Nombre de toms : | 3 |
| Bass drum : | 22" x 18" |
| Tom : | 10 x 8", 12 x 9" |
| Bass tom : | 16 x 14" |
| Accessories | |
| Cymbals included : | No |
| Hardware inclus : | No |
| Seat included : | No |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Drums
