Boucher SG-21 Guitars - OMH Bubinga
Item No. : 187498
| Body shape : | OM Hybride |
| Top : | Adirondack Spruce (AAAA) |
| Fretboard : | Solid ebony |
Boullard Price:
4'620.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The SG-21 guitar is designed for guitarists looking for the high end.
Whether you are a professional or occasional musician, the STUDIO GOOSE SG-21 has the desired tone if you want to put the guitar at the forefront in your performances!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Studio Goose |
| Body | |
| Body shape : | OM Hybride |
| Cutaway : | Non-Cutaway |
| Top : | Adirondack Spruce (AAAA) |
| Fond : | African Bubinga |
| Sides : | African Bubinga |
| Bracing : | X-dam / Advanced and widened |
| Color : | Natural |
| Rosette : | Herringbone |
| Body finish : | High luster |
| Table finish : | High luster |
| Finishing of the back and sides : | High luster |
| Fretboard | |
| Fretboard : | South American Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | Modified V |
| Fretboard : | Solid ebony |
| Radius : | 16" (406,4 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | Mother-of-pearl (white) |
| Nut : | Tusq |
| Nut width : | 44.5 mm |
| Tuning fork : | 25,5" / 648mm |
| Truss rod : | Dual-Action |
| Fittings | |
| Bridge : | Solid ebony |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Os |
| Mechanics : | Gotoh SE770 |
| Pickguard : | Synthetic tortoise |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included, Certificate of authenticity |
| Gig bag model : | Deluxe Tweed TKL Hard Case |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Elixir Nanoweb Phosphore Bronze Light 12/53 |
| Manufacture : | Canada |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




