Yamaha FG820 Natural
Item No. : 193476
| Body shape : | Traditional Western |
| Top : | Solid Spruce |
| Fretboard : | Rosewood |
Boullard Price:
439.–The specialist's opinion
The Yamaha FG820 guitar is an essential model of acoustic guitars.
With a solid spruce top, it offers great projection and an authentic tone.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | FG/FGX |
| Body | |
| Body shape : | Traditional Western |
| Cutaway : | Non-Cutaway |
| Top : | Solid Spruce |
| Fond : | Mahogany |
| Sides : | Mahogany |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Nato |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | Yamaha Profil |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 15 3/4" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Urea |
| Nut width : | 1.69" / 42.85mm |
| Tuning fork : | 650 mm |
| Fittings | |
| Bridge : | Rosewood |
| Fittings finish : | Chrome |
| Sillet de chevalet : | Urea |
| Mechanics : | Die-Cast |
| Accessories | |
| Accessories : | Hex Wrench |
| Miscellaneous | |
| Strings : | .012-.053 |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




