Martin & Co Standard Series D-28 Satin Amberburst
Item No. : 200119
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
Boullard Price:
2'799.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
A true legend of the Acoustic guitar, the Martin D-28 has set the absolute benchmark for tone, projection and style for nearly a century.
Played by artists of all generations and backgrounds, it stands out for its dreadnought format, powerful basses, crystalline highs and rich harmonics, thanks to its scalloped bracing.
Handcrafted with a solid spruce top and solid Indian rosewood back and sides, it delivers a balanced, full and expressive timbre, perfectly suited to all playing styles, from picking to energetic strumming.
Its satin-finish neck with Modified Low Oval profile, High Performance Taper and 25.4" Scale length ensure fluid, natural playability. Aesthetically, it combines sobriety and elegance with an antique white binding, ebony fingerboard with mother-of-pearl markers, ebony bridge with bone pegs, and nickel-plated open tuners.
Available in satin or high-gloss finishes, the D-28 remains a safe bet, an exceptional companion for discerning musicians.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Standard Series |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Solid rosewood |
| Sides : | Solid rosewood |
| Bracing : | Scalloped X-Brace |
| Color : | Amberburst |
| Body finish : | Satin |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | Modified Low Oval |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 16" (406,4 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1 3/4'' (44mm) |
| Tuning fork : | 25.4" (645 mm) |
| Fittings | |
| Bridge : | Modern Belly - Drop in Saddle |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Os |
| Mechanics : | Nickel Open Gear |
| Pickguard : | Tortoise |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Martin Authentic Acoustic Lifespan - Medium 13-56 |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




