Collings DS2H, 12-Fret Slope Shoulder Dreadnought
Item No. : 200869
| Body shape : | Slope Shoulder Dreadnought |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
The specialist's opinion
Here's an exceptional Guitar, and an exceptional brand.
This magnificent Collings DS2H, 12-Fret Slope Shoulder Dreadnought represents excellence.
This is the original 12-fret dreadnought shape.
Designed to last, manufactured in the most handcrafted way possible, Collings has retained the shape and wide neck with split headstock of that bygone era, the DS models are thoroughly modern guitars with a unique sound all their own.
The longer body, with the bridge closer to the center of the lower body, the famous "Drooping Shoulders" offers an open, airy sound with a sweetness and warmth not usually found on modern 14-fret dreadnoughts.
Whether played in flatpick or fingerstyle, these guitars have plenty of room to maneuver, and their wide dynamic range makes them equally at home playing smooth accompaniments or biting leads.
Specification
| Body | |
|---|---|
| Body shape : | Slope Shoulder Dreadnought |
| Cutaway : | No |
| Body : | Solid Indian rosewood |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Solid Indian rosewood |
| Sides : | Solid Indian rosewood |
| Bracing : | Pre-war scalloped X-brace |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Brillant |
| Table finish : | Brillant |
| Finishing of the back and sides : | Brillant |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Honduran mahogany (acajou) |
| Fretboard finish : | Brillant |
| Profile : | Modified V |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 14" - 26" compound |
| Nut type : | Medium 18% nickel-silver |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1 13/16'' (46mm) |
| Tuning fork : | 25.5" (647,7 mm) |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Sillet de chevalet : | Os |
| Mechanics : | Waverly |
| Pickguard : | Tortoise |
| Accessories | |
| Accessories : | Hard case included |
| Gig bag model : | Hard case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario EJ-17 (.013"- .056") |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




