Martin & Co R-25 000-18
Item No. : 208370
| Body shape : | 000-14 Fret |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
Boullard Price:
3'799.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Martin 000-18 is an iconic acoustic, renowned for its exceptional tonal balance and impeccable craftsmanship.
With its Orchestra format, it offers rich, even projection, perfectly distributed across all six strings, ideal for fingerstyle as well as powerful chords.
This 2025 model benefits from notable improvements: solid Sitka spruce top with X Golden Era™ bracing inspired by the Modern Deluxe Series, solid mahogany back and sides, for a warm, precise and dynamic timbre. The satin-finish neck, featuring a GE Modified Low Oval profile with High Performance Taper and a 24.9" Scale length, ensures smooth, fast playability.
The ebony fingerboard and bridge, abalone fingerboard markers, black binding, aged tone varnish and open nickel tuners complete its understated vintage aesthetic. New optimizations on the neck profile, fingerboard thinness and heel shape bring comfort and elegance.
Supplied in a hard case, the 000-18 is a reliable, inspiring guitar designed to stand the test of time.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Standard |
| Body | |
| Body shape : | 000-14 Fret |
| Cutaway : | Non-Cutaway |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Solid mahogany |
| Sides : | Solid mahogany |
| Bracing : | GE-Scalloped X-Brace |
| Color : | Aging Toner |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | GE Modified Low Oval |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 16" (406,4 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1 3/4'' (44mm) |
| Tuning fork : | 24.9" (632 mm) |
| Truss rod : | Yes |
| Fittings | |
| Bridge : | Modern Belly - Drop in Saddle |
| Fittings finish : | Nickel - Aged |
| Sillet de chevalet : | Os |
| Mechanics : | Open Gear |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | MA540T Authentic Acoustic., Lifespan Treated - 92/8 Phos. Bronze .012-.054 - Light |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




