Martin & Co R-25 D-28 StreetLegend
Item No. : 208418
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
Boullard Price:
3'699.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
With the reimagined Martin Standard Series, Martin sets new standards in 2025.
he new Golden Era (GE) Sitka spruce top bracing brings to life a sound that breathes, resonates and fills the room with warmth and depth.
Inspired by the renowned Modern Deluxe Series, this innovation offers enhanced sustain and vintage character.
The oval, low neck profile, modified by GE, combines timeless elegance with modern playing comfort. The thinner Fingerboard with slightly beveled edges and optimized string spacing make long sessions a pleasure. The new GE-Modern-Belly bridge with smooth, comfortable edges is the perfect detail for your hands.
The D-28 has long represented the ultimate standard for Acoustic guitars.
Its incredible volume and crystalline presence are the result of its shape and size, as well as a combination of spruce top, East Indian rosewood back and sides, and impeccable construction.
The StreetLegend™ features a satin finish and a top that has benefited from an aging process, inspired by the appearance of some of the Martin Museum's incredible historic instruments.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Standard Series |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Cutaway : | No |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Solid rosewood |
| Sides : | Solid rosewood |
| Bracing : | X Brace |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Satin |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | GE Modified Low Oval |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 16" (406,4 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1.75" (44.45 mm) |
| Tuning fork : | 25.4" (645.2 mm) |
| Truss rod : | Double action |
| Fittings | |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Compensated Bone |
| Mechanics : | Nickel Open Gear |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | MA540T Authentic Acoustic., Lifespan Treated - 92/8 Phos. Bronze .012-.054 - Light |
| Manufacture : | United states |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




