Martin & Co R-25 D-18 Satin
Item No. : 208423
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid spruce |
| Fretboard : | Ebony |
Boullard Price:
3'199.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
With the reimagined Martin Standard Series, Martin sets new standards in 2025.
subtle yet powerful, for players who expect nothing less than perfection.
The new Golden Era (GE) Sitka spruce top bracing brings to life a sound that breathes, resonates and fills the room with warmth and depth. Inspired by the renowned Modern Deluxe Series, this innovation offers enhanced sustain and unrivalled vintage character - perfect for musicians who seek magic in every note.
The oval, low neck profile, modified by GE, combines timeless elegance with modern playing comfort. The thinner Fingerboard with slightly beveled edges and optimized string spacing make long sessions a pleasure. The new GE-Modern-Belly bridge with smooth, comfortable edges is the perfect detail for your hands.
For decades, the D-18 has been regarded as a guitar with a powerful sound and prominent mids, emphasizing the human voice without muffling it. This results from a combination of spruce top and genuine mahogany back and sides.
Traditionally, this model offers a high-gloss finish. However, as there are many guitarists who don't like the look of a gloss finish, or simply don't want or can't afford one, Martin is now offering a new version of the D-18 with a satin finish. Apart from this aspect, the D-18 Satin is identical to the original.
So, if you're looking for a D-18 Standard, sounding like a D-18, having the same playability and being built with the same materials and quality as a D-18, while having a slightly different look and a lower price, the D-18 Satin is ready to wow your audience!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Standard Series |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid spruce |
| Fond : | Solid mahogany |
| Sides : | Solid mahogany |
| Bracing : | X Brace |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Satin |
| Body binding : | Tortoise |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | Modified Low Oval |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 16" (406,4 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | Points |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1 3/4'' (44mm) |
| Tuning fork : | 25.4" (645 mm) |
| Truss rod : | Double Action |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Compensated Bone |
| Mechanics : | Nickel Open Gear |
| Pickguard : | Tortoise |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Hard case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Authentic Acoustic Lifespan 2.0 Light - 92/8 Phosphor Bronze MA540T |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




