Taylor 224ce-K DLX
Item No. : 173676
| Body shape : | Grand Auditorium |
| Top : | Massive Hawaiian Koa |
| Fretboard : | Ebony |
The specialist's opinion
Une guitare au son exceptionnel et aux finitions incroyables!
A guitar with exceptional sound and incredible finishes!
Eine Gitarre mit außergewöhnlichem Sound und unglaublichen Oberflächen!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Edition : | Deluxe |
| Series : | 200 Series |
| Body | |
| Body shape : | Grand Auditorium |
| Cutaway : | Venetian |
| Top : | Massive Hawaiian Koa |
| Fond : | Koa Laminé |
| Sides : | Koa Laminé |
| Bracing : | X Brace |
| Color : | Shaded Edgeburst |
| Rosette : | Faux Pearl |
| Body finish : | Gloss |
| Body binding : | Black |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Sapele |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | The Taylor Neck |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 15" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | Small Diamonds |
| Nut : | Nubone Nut/Micarta Saddle |
| Nut width : | 1-11/16" (42.8mm) |
| Tuning fork : | 25,5" / 648mm |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Gold |
| Sillet de chevalet : | Compensated micarta bridge nut |
| Mechanics : | Taylor Locking |
| Pickguard : | Black |
| Strap buttons : | 2 attachment buttons |
| Electronics | |
| Piezo : | ES2 |
| Preamp : | Expression System 2 |
| Control buttons : | Volume, Bass, Treble |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Gig bag model : | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Elixir Nanoweb Phosphore Bronze Light 12/53 |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars










