Epiphone J-45 Slash Signature Models Vermillion Burst
Item No. : 193349
| Body shape : | J-45 |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Indian Laurel |
The specialist's opinion
The J-45 Standard Slash Collection presents a blend of traditional finishes and modern features.
The rounded C neck profile made in collaboration with the artist combined with a flatter, more modern 16 inch radius makes the grip exceptional.
Its Quality / Budget ratio remains unmatched. All solid wood construction with a solid mahogany back and sides, a solid Sitka spruce top with a 50s style pickguard. Incredible comfort and sound.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Signature |
| Body | |
| Body shape : | J-45 |
| Cutaway : | Non-Cutaway |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Solid mahogany |
| Sides : | Solid mahogany |
| Color : | Vermillion Burst |
| Body finish : | Gloss |
| Table finish : | Gloss |
| Finishing of the back and sides : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Profile : | Slash Custom Rounded C-Shape |
| Fretboard : | Indian Laurel |
| Radius : | 16" |
| Nut type : | Medium Jumbo |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | Mother-of-pearl Dots |
| Nut : | Graph Tech TUSQ |
| Nut width : | 1.69" (43 mm) |
| Tuning fork : | 24.75" (628.65 mm) |
| Truss rod : | Dual Action |
| Fittings | |
| Bridge : | Indian Laurel, Reverse Belly |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | GraphTech Tusq |
| Mechanics : | Grover Rotomatics |
| Pickguard : | Tortoise Shell, 50s J-45 Shape |
| Electronics | |
| Preamp : | LR Baggs VTC |
| Control buttons : | Soundhole Mounted Volume and Tone |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Gig bag model : | Hardshell Case with Slash Skully Logo Included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | .012-.053 |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars



