Fender FA-135CE Concert Walnut Fingerboard Natural
Item No. : 194476
| Body shape : | Concert Cutaway |
| Top : | Laminated spruce |
| Fretboard : | Walnut |
The specialist's opinion
The FA-135CE cutaway combines Fender tone and style with Fishman electronics for a guitar designed for the stage.
The quality laminate wood construction creates a dynamic sounding instrument that is easy to play.
Beginners and developing players alike will appreciate the modern neck which gives the guitar a crisp tone and a smooth, easy playing feel
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Fender Alternative |
| Body | |
| Body shape : | Concert Cutaway |
| Cutaway : | Yes |
| Body : | Laminated Spruce Top with Basswood Back and Sides |
| Top : | Laminated spruce |
| Fond : | Linden |
| Sides : | Linden |
| Depth : | 3.228" (82 mm) Heel to 4.095" (104 mm) Rear |
| Color : | Natural |
| Rosette : | FA Series Concentric Rings |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Walnut |
| Fretboard finish : | Gloss Urethane |
| Profile : | Fender 'Easy-to-Play' shape with rolled fretboard edges |
| Fretboard : | Walnut |
| Radius : | 11.81" (300 mm) |
| Nut type : | 2mm |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | White Dot |
| Nut : | Crème Plastic |
| Nut width : | 1.69" (43 mm) |
| Tuning fork : | 25.3" (643 mm) |
| Fittings | |
| Bridge : | Walnut |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Die-Cast Sealed |
| Pickguard : | 1-Ply Black |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Factory Standard (.012-.053 Gauges) |
| Manufacture : | CN |
| Weights : | 3.04 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








