Godin MultiAc Nylon Encore Natural SG
Item No. : 194947
| Body shape : | Multiac |
| Top : | Solid Cedar |
| Fretboard : | Rosewood |
The specialist's opinion
Godin Multiac guitars are ideal for the stage or the studio thanks to their hollow body which avoids the appearance of feedback and their high-end preamp which faithfully transcribes the sound of a classical guitar in a compact format offering easy handling .
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Multiac |
| Body | |
| Body shape : | Multiac |
| Cutaway : | Yes |
| Top : | Solid Cedar |
| Fond : | American lime |
| Sides : | American lime |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Semi Brillant |
| Table finish : | Semi Brillant |
| Finishing of the back and sides : | Semi Brillant |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Semi Brillant |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 16" (406,4 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 22 |
| Key markings : | "Point" |
| Nut : | Graphtech |
| Nut width : | 1.9" (48.26 mm) |
| Tuning fork : | 25.5" (647.7 mm) |
| Truss rod : | Dual-Action |
| Fittings | |
| Bridge : | Rosewood |
| Fittings finish : | Chrome |
| Sillet de chevalet : | Graph Tech |
| Mechanics : | Classical guitar |
| Electronics | |
| Piezo : | Yes |
| Preamp : | Custom Godin Dual System with 2 body sensors, undersaddle bridge |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Nylon |
| Manufacture : | Canada |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








