Taylor GS mini-e Rosewood Plus
Item No. : 199253
| Body shape : | GS Mini |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | West African Crelicam Ebony |
The specialist's opinion
The new GS Mini-e Rosewood Plus, the latest upgrade to the GS Mini.
Rosewood back and sides with solid Sitka spruce top, rich bass as well as plenty of brilliance for an ultra-defined sound.
A guitar that adapts to all genres and styles of playing. Incredibly compact, its size makes it ideal for weekend outings. Upgraded ES2 electronics produce a clean, organic live sound through an amplifier or PA, while nickel tuners and high-gloss body enhance visual appeal. The GS Mini-e Rosewood Plus comes with a brown AeroCase, which is remarkably durable despite its light weight.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | GS Mini Series |
| Body | |
| Body shape : | GS Mini |
| Cutaway : | Non-Cutaway |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Laminated Rosewood |
| Sides : | Laminated Rosewood |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Gloss |
| Finishing of the back and sides : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Tropical Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | The Taylor Neck |
| Fretboard : | West African Crelicam Ebony |
| Radius : | 15" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | 4mm Dot Italian Acrylic |
| Nut : | Nubone |
| Nut width : | 1-11/16" (42.8mm) |
| Tuning fork : | 23-1/2 (598 mm) |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Nubone |
| Mechanics : | Taylor Locking |
| Electronics | |
| Preamp : | Expression System II |
| Accessories | |
| Accessories : | Soft Case |
| Gig bag model : | Taylor AeroCase |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Elixir Nanoweb Phosphor-Bronze Medium 13/56 |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








