Fender LIMITED EDITION PO-220E ORCHESTRA CEDAR TOP
Item No. : 200677
| Body shape : | Orchestra |
| Fretboard : | Ovangkol |
The specialist's opinion
The Paramount PO-220E combines state-of-the-art craftsmanship with vintage-inspired hardware, offering the best of both worlds.
Built with a solid cedar top combined with solid mahogany back and sides, the PO-220E features an offset X-bracing that has been carefully refined to optimize resonance and tone.
A Fender and Fishman-designed pickup amplifies the warm, midrange-centric tone of the PO-220E, whose orchestral shape has been redesigned, while the soundhole-mounted controls retain the vintage aesthetic. Beneath the soundboard, a body-sensing pickup enhances soundboard vibrations, which can then be blended with the Sonicore pickup beneath the soundboard.
Updated cosmetic elements include snowflake pearl inlays on the Fingerboard, feather purfling, rosette and backplate. The PO-220E also features an ovangkol bridge and fingerboard, slim mahogany neck, bone headstock nut and bridge nut, and comes in a hard case.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Paramount |
| Body | |
| Body shape : | Orchestra |
| Body : | Solid Cedar Top with Mahogany Back and Sides |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Gloss Polyester |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin Urethane |
| Fretboard : | Ovangkol |
| Radius : | 15.75" (400 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.69" (43 mm) |
| Fittings | |
| Fittings finish : | Nickel |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® Dura-Tone® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges), PN 0730880303 |
| Manufacture : | CN |
| Weights : | 7.42 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








