Gibson Custom Shop Keb Mo '' 3.0 '' 12-Fret J-45, Vintage Sunburst
Item No. : 206539
| Body shape : | J-45 |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Rosewood |
Boullard Price:
4'490.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
Let yourself be seduced by the Gibson Custom Shop Keb Mo '' 3.
0 '' 12-Fret J-45, a gem for fans of acoustic music.
With its Vintage Sunburst finish, it is as beautiful as it sounds. Developed in collaboration with legendary bluesman Keb Mo, this guitar offers an unrivaled playing experience. Its 12-fret design at the junction of the body offers exceptional resonance. Designed in partnership with the renowned blues artist Keb Mo, this acoustic guitar embodies a perfect fusion between tradition and innovation. The Gibson Custom Shop puts all its know-how at the service of an exceptional instrument, combining a vintage look with superior modern performance.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Collection : | Artist Collection |
| Body | |
| Body shape : | J-45 |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Mahogany |
| Sides : | Mahogany |
| Bracing : | Traditional Hand-Scalloped X-Bracing |
| Color : | Vintage Sunburst |
| Body finish : | Nitrocellulose lacquer |
| Table finish : | Nitrocellulose lacquer |
| Finishing of the back and sides : | Nitrocellulose lacquer |
| Body binding : | Multiple white |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Nitrocellulose lacquer |
| Profile : | Keb' Mo' Neck |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 12" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 19 |
| Key markings : | Mother of Pearl Dot |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1.805" (45.83 mm) |
| Tuning fork : | 25" (635 mm) |
| Fittings | |
| Bridge : | Rosewood |
| Mechanics : | Mini Grover Rotomatics |
| Pickguard : | Tortois |
| Strap buttons : | Traditional |
| Electronics | |
| Preamp : | LR Baggs VTC |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | .012-.053 |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars










