Fender Acoustasonic Standard Telecaster, Black
Item No. : 209252
| Body shape : | Acoustasonic® Telecaster® |
| Fretboard : | Rosewood |
The specialist's opinion
The Acoustasonic® is a family of instruments that combines revolutionary acoustic architecture with state-of-the-art electronics and the legendary design of Fender® electric guitars.
It embodies like no other the spirit of innovation that has made Fender famous.
The dual personality of the Acoustasonic Standard Telecaster® allows musicians to enjoy a wide spectrum of acoustic and electric tones with a single creative tool. This Tele® truly sets the tone in terms of the Acoustasonic playing experience, thanks to its Solid spruce top embellished with a bracing, its fully hollow body, its innovative analog electronics designed by Fender and Fishman®, and the familiar feel of a signed Fender icon.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Acoustasonic® Standard |
| Body | |
| Body shape : | Acoustasonic® Telecaster® |
| Body : | Nyatoh |
| Color : | Black |
| Body finish : | Satin Urethane |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Nyatoh |
| Fretboard finish : | Satin Urethane |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 12" (305 mm) |
| Number of nuts : | 22 |
| Nut : | Graph Tech® TUSQ® |
| Nut width : | 1.6875" (42.86 mm) |
| Fittings | |
| Fittings finish : | Chrome |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® 70CL 80/20 Bronze (.011-.052 Gauges) |
| Manufacture : | ID |
| Weights : | 4.04 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








