Gibson SJ-200 Studio Walnut Burst
Item No. : 214847
| Body shape : | Jumbo |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Walnut |
The specialist's opinion
The legendary SJ-200 in a more accessible version, without losing any of its elegance or sonic presence.
A Super Jumbo designed for stage, studio and everyday playing pleasure.
Hand-crafted with a Sitka spruce top and walnut back and sides, it offers a full, balanced, harmonically rich sound. Its traditional body depth guarantees generous bass, excellent projection and beautiful resonance.
The Advanced Response neck profile ensures a modern, comfortable grip, ideal for long playing sessions. The satin nitrocellulose finish enhances its natural feel while giving it a sober, elegant look.
Equipped with L.R. Baggs Element Bronze electronics, it's ready for stage and recording alike, with faithful reproduction of its acoustic character.
A versatile, inspiring Super Jumbo, perfectly suited to today's musicians.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Collection : | Modern Collection |
| Series : | Studio |
| Body | |
| Body shape : | Jumbo |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Solid walnut |
| Sides : | Solid walnut |
| Bracing : | Traditional Hand-Scalloped X-Bracing |
| Color : | Walnut Burst |
| Body finish : | Satin Nitrocellulose Lacquer |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard : | Walnut |
| Radius : | 12" (305 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | Mother-of-pearl Graduated Crowns |
| Nut : | Tusq |
| Nut width : | 43.82mm / 1.73in |
| Tuning fork : | 25.5" (647,7 mm) |
| Fittings | |
| Bridge : | walnut moustache |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Tusq |
| Mechanics : | Grover Rotomatics |
| Pickguard : | J-200 Plain, Tortoise |
| Electronics | |
| Piezo : | Yes |
| Preamp : | LR Baggs VTC |
| Control : | volume and tone |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Gibson Phosphor Bronze Light |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








