Höfner HCT-500/1-SB Violin Bass Sunburst
Item No. : 149802
| Body : | Dos et éclisses érable ondé lami... |
| Fretboard : | Jatoba |
| Configuration : | H-H |
The specialist's opinion
A soft and warm sound, a fine touch, a great lightness and a look summed up in one word: the Class.
A nod to Sir McCartney too!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | 500/1 |
| Body | |
| Body shape : | Violin Bass |
| Body : | Laminated flamed maple back and sides |
| Soundboard : | Laminated spruce |
| Color : | Sunburst |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Scale : | Short Scale 30" |
| Fretboard : | Maple 3 pieces |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Jatoba |
| Radius : | 10" |
| Number of nuts : | 22 |
| Nut type : | Medium Jumbo |
| Key markings : | White Dot |
| Nut : | plastic |
| Nut width : | 1.650" (42 mm) |
| Tuning fork : | 30" |
| Sleeve binding : | Glued |
| Head : | Inclined 2 + 2 |
| Truss rod : | 6-point head side |
| Electronics | |
| Electronics : | Hofner Pearl Panel |
| Configuration : | H-H |
| Bridge pickup : | Hofner Staple Nickel |
| Neck pickup : | Hofner Staple Nickel |
| Controls : | Volume X2, Switch rythm/solo, Switch treble & bass on/off |
| Fittings | |
| Bridge : | Floating ebony |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Light Weight Open Gear |
| Pickguard : | Perloïd |
| Miscellaneous | |
| Strings : | 45-105 |
| Manufacture : | South korea |
| Weights : | 2.7 Kg around |

Our specialists at your service
Basses






