VGS E-BASS ROADCRUISER VJ-100 PRO / CL.3-Tone Sunburst
Item No. : 163531
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Rosewood |
| Configuration : | S-S |
The specialist's opinion
This VGS Roadcruiser is unique in the production of the brand.
VGS achieves here a high quality bass.
Jazz Bass type, it has incredible playing comfort and a rich and precise modern / vintage tone thanks to the fabulous EMG JA-X pickups.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Roadcruiser |
| Body | |
| Body shape : | Jazz Bass |
| Body : | Alder |
| Color : | 3-Color Sunburst |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Erable (Maple) |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | C |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 9,5" |
| Nut type : | 20 medium jumbo frets |
| Key markings : | Dot |
| Nut : | Composite |
| Nut width : | 38 mm |
| Tuning fork : | 34" |
| Sleeve binding : | Screwed |
| Head : | Straight 4 in line |
| Truss rod : | 6-point head side |
| Electronics | |
| Electronics : | Active 9 volts |
| Configuration : | S-S |
| Bridge pickup : | EMG JA-X |
| Neck pickup : | EMG JA-X |
| Controls : | Volume, Balance micro, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | Standard 4-pontets |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Standard open mechanics |
| Pickguard : | 4-Ply Tortoiseshell |
| Control buttons : | Vintage Style Black Plastic Jazz Bass® |
| Neck plate : | 4-Bolt |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario NYXL 45-105 |
| Manufacture : | South korea |
| Weights : | 4.45 kg |

Our specialists at your service
Basses






