Fender Limited Edition Laura Lee Jazz Bass, Rosewood Fingerboard, Vintage White
Item No. : 208109
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Rosewood |
| Configuration : | S-S |
The specialist's opinion
The Fender Limited Laura Lee Jazz Bass is distinguished by its refined design.
Offered in a Vintage White finish, this exclusive model is designed to appeal to bassists of all backgrounds.
The rosewood Fingerboard not only adds a classic aesthetic, but also contributes to a warm, deep tone. This model is equipped with Jazz Bass Vintage-Style pickups, which capture every dynamic nuance of your playing with remarkable precision. Whether you're playing Funk, Rock or Jazz, these pickups guarantee sonic clarity and impressive dynamics. The maple neck, with its modern "C" profile, ensures optimum playing comfort.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Artist Signature |
| Body | |
| Body shape : | Jazz Bass® |
| Body : | Alder |
| Color : | Vintage White |
| Body finish : | Gloss Polyester |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Polyester brillant |
| Profile : | Slim "C" |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Medium Jumbo |
| Nut : | Synthetic Bone |
| Nut width : | 1.5" (38.1 mm) |
| Tuning fork : | 34" |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | S-S |
| Bridge pickup : | Dimarzio® Hum-Cancelling Ultra Jazz™ DP149 |
| Middle microphone : | Dimarzio® Hum-Cancelling Ultra Jazz™ DP149 |
| Controls : | Stack Knobs Volume / Tone Neck Pickup, Stack Knobs Volume / Tone Bridge Pickup |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Vintage-Style with Bridge Cover |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Vintage-Style Open-Gear with Clover Leaf Paddles |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Deluxe Gig Bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® USA Stainless Steel Flatwound (.048-.095 Gauges) |
| Manufacture : | Mexico |
| Weights : | 5.9 kg |

Our specialists at your service
Basses






