Yamaha BB234 Vintage White
Item No. : 209247
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Rosewood |
| Configuration : | P/J |
Boullard Price:
479.–The specialist's opinion
For decades, Yamaha's BB Series has been synonymous with quality and reliability.
The Yamaha BB234 Vintage White is equipped with two single-coil pickups, offering a wide sound palette that will appeal to rock and funk fans alike.
Its lightweight, durable alder body ensures optimum resonance, while the slim-profile maple neck guarantees unrivalled playing comfort.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | BB Series |
| Body | |
| Body shape : | Yamaha BB |
| Body : | Alder |
| Color : | Vintage White |
| Body finish : | Polyurethane |
| Fretboard | |
| Type : | Screwed |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 10" (250 mm) |
| Number of nuts : | 21 |
| Nut type : | Medium |
| Key markings : | Dot |
| Nut : | Urea |
| Nut width : | 40 mm |
| Tuning fork : | 34" |
| Truss rod : | Double action |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | P/J |
| Bridge pickup : | VSC 3b |
| Neck pickup : | VSP 3n |
| Controls : | Neck volume, Bridge pickup volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | Vintage style |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Yamaha Lightweight Open Gear |
| Pickguard : | 3-Ply Black |
| Miscellaneous | |
| Strings : | 45-105 |
| Manufacture : | Indonesia |

Our specialists at your service
Basses






