Squier Classic Vibe Active '70s Jazz Bass, Maple Fingerboard, Parchment Pickguard, Ocean Turquoise
Item No. : 210420
| Body : | Poplar |
| Fretboard : | Maple |
| Configuration : | SS |
The specialist's opinion
The Classic Vibe™ Active '70s Jazz Bass® V is inspired by the basses that defined the Funk sounds of the 1970s, adding a preamp for the ultimate combination of vintage looks and modern performance, with a pair of Fender Designed™ alnico Noiseless™ J Bass® pickups for a punchy, hum-free signal.
The preamp offers controls for volume, pickup mix, treble and bass boost, plus a toggle to switch between active and passive for complete control.
Other details include a HiMass™ bridge for optimum resonance, a Fingerboard with block inlays, rich-looking nickel-plated hardware and a vintage-tinted glossy neck finish for an old-school vibe.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Vibe |
| Body | |
| Body shape : | Jazz Bass® |
| Body : | Poplar |
| Color : | Ocean Turquoise |
| Body finish : | Gloss Polyurethane |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Profile : | C |
| Fretboard : | Maple |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Narrow Tall |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.5" (38.1 mm) |
| Tuning fork : | 864 mm (34") |
| Truss rod : | 6-point head side |
| Electronics | |
| Electronics : | Active/Passive |
| Configuration : | SS |
| Bridge pickup : | Fender Designed™ Alnico Noiseless™ |
| Neck pickup : | Fender Designed™ Alnico Noiseless™ |
| Controls : | Volume principal, Balance, Bass, Treble, Médium |
| Position selector : | Active / passive switch |
| Fittings | |
| Bridge : | HiMass™ |
| Fittings finish : | Nickel |
| Mechanics : | Vintage-Style |
| Pickguard : | Parchment |
| Control buttons : | Black Plastic |
| Neck plate : | 4-bolt Squier |
| Accessories | |
| Accessories : | Adjustment keys |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Manufacture : | Indonesia |
| Weights : | 4.9 kg |

Our specialists at your service
Basses






