Squier Classic Vibe Telecaster Bass, Maple Fingerboard, Black Pickguard, Mocha
Item No. : 210423
| Body : | Poplar |
| Fretboard : | Maple |
| Configuration : | H |
The specialist's opinion
Sharing many stylistic traits with the Telecaster® models of the late 1960s and early 1970s, the Classic Vibe™ Telecaster® Bass features a Fender Designed™ alnico Wide Range humbucking bass pickup in the neck position.
This bass produces a thunderous sound, yet remains suitable for an infinite variety of styles.
This retro Squier model also features a contoured body for superior playing comfort, vintage-inspired headstock markings, nickel-plated hardware and a vintage-tinted gloss neck finish for an old-school vibe.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Vibe |
| Body | |
| Body shape : | Telecaster® Bass |
| Body : | Poplar |
| Color : | Mocha |
| Body finish : | Gloss Polyurethane |
| Fretboard | |
| Scale : | 864 mm (34") |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Gloss Urethane |
| Profile : | C |
| Fretboard : | Maple |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Narrow Tall |
| Key markings : | Dot |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.625" (41.3 mm) |
| Tuning fork : | 864 mm (34") |
| Sleeve binding : | Screwed |
| Truss rod : | Double action hexagon head side. |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | H |
| Neck pickup : | Fender Designed™ Alnico Wide Range Humbucking Bass |
| Controls : | Volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Vintage-Style with Barrel Saddles |
| Fittings finish : | Nickel |
| Mechanics : | Vintage-Style |
| Pickguard : | Black |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Manufacture : | Chine |
| Weights : | 0.32 kg |

Our specialists at your service
Basses






