Fender 75th Anniversary Player II Precision Bass, Rosewood Fingerboard, Diamond Dust Sparkle
Item No. : 213223
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Rosewood |
| Configuration : | S |
The specialist's opinion
Precision Bass 75th Anniversary Collection
Discover the Precision Bass® 75th Anniversary Collection: celebrating three-quarters of a century of iconic sound and revolutionary design.
Each model in the Precision Bass 75th Anniversary Collection showcases the rich heritage and legendary sounds that have made the P Bass® an unrivalled icon.
Whether you're a vintage purist or a progressive musician looking for cutting-edge features, rest assured there's a model to meet your expectations. Immerse yourself in the Precision Bass heritage and own a piece of Fender® history with the Precision Bass 75th Anniversary Collection.
Player II Sparkle Precision Bass
Discover modern craftsmanship with a touch of sparkle with the Precision Bass Player II. Crafted with a resonant alder body and eye-catching Diamond Dust Sparkle finish, this instrument combines style and substance. The modern "C"-shaped maple neck, with a 9.5-inch radius rosewood fingerboard, rounded edges and jumbo medium frets, offers the fluid, comfortable playability that today's musicians crave. The Thunderbolt™ Precision Bass® 75th Anniversary pickup delivers rich, powerful tones with enhanced clarity and punch that make a statement in any mix. Other quality features include a 4-bridge bridge with single-groove steel "Barrel" bridges, open-gear tuners and a 4-ply mother-of-pearl pickguard with chrome-plated hardware. This exceptional Precision Bass 75th Anniversary Player II Sparkle combines contemporary features with a high-end Sparkle finish, perfect for players who want to stand out while offering that legendary P-Bass sound.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Collection : | 75th Anniversary |
| Series : | Limited Edition 75th Anniversary Precision Bass Collection |
| Body | |
| Body shape : | Precision Bass® |
| Body : | Alder |
| Color : | Diamond Dust Sparkle |
| Body finish : | Gloss Polyester |
| Fretboard | |
| Scale : | 864 mm (34") |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | Modern 'C' |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Medium Jumbo |
| Key markings : | Dot |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.625" (41.3 mm) |
| Tuning fork : | 864 mm (34") |
| Truss rod : | 6-point head side |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | S |
| Middle microphone : | 75th Anniversary Thunderbolt™ Split Single-Coil Precision Bass® |
| Neck pickup : | Player Series Alnico 5 Split Single-Coil |
| Controls : | Volume principal, Main tone |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Standard |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Standard Open-Gear |
| Pickguard : | White Pearloid |
| Control buttons : | Knurled Flat-Top |
| Neck plate : | Special Edition 75th Anniversary |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Transport bag included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Manufacture : | Mexico |
| Weights : | 5.42 kg |

Our specialists at your service
Basses






