Squier Sonic Precision Bass, Maple Fingerboard, White Pickguard, California Blue
Item No. : 213602
| Body : | Poplar |
| Fretboard : | Maple |
| Configuration : | S |
The specialist's opinion
The Squier Sonic® Precision Bass® is ready to propel you into any musical adventure, offering iconic Fender® style and inspiring sound for musicians of all levels.
This P Bass® features a slim, attractive "C"-shaped neck profile with a narrow 1.5" Nut and a thin, lightweight body for optimal playing comfort, while a single-coil Squier® split pickup delivers a punchy bass sound.
Other features include a fixed 4-bridge bridge for precise intonation adjustment, open-gear tuners for smooth, accurate tuning, and durable chrome accessories that are sure to catch the eye.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Squier Sonic® |
| Body | |
| Body shape : | Precision Bass® |
| Body : | Poplar |
| Color : | California Blue |
| Body finish : | Gloss Polyurethane |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Satin Urethane |
| Profile : | C |
| Fretboard : | Maple |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Narrow Tall |
| Nut : | Synthetic Bone |
| Nut width : | 1.5" (38.1 mm) |
| Tuning fork : | 864 mm (34") |
| Truss rod : | Head Adjust 4 mm Hex |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | S |
| Neck pickup : | Ceramic Split Single-Coil |
| Controls : | Volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Standard |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Vintage-Style |
| Pickguard : | 1-Ply White |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Manufacture : | Indonesia |
| Weights : | 4.67 kg |

Our specialists at your service
Basses






