Squier Affinity Series Precision Bass PJ, Laurel Fingerboard, Black Pickguard, Lake Placid Blue
Item No. : 213606
| Body : | Poplar |
| Fretboard : | Indian Laurel |
| Configuration : | PJ |
The specialist's opinion
The Squier® Affinity Series® Precision Bass® PJ offers legendary design and quintessential sound to today's aspiring bassists.
This P Bass® features several practical improvements for the musician, such as a slim, lightweight body, a slim, comfortable "C"-shaped neck profile and vintage-style open tuners for fluid, precise tuning.
Equipped with a Squier split single-coil P Bass neck pickup and a single-coil J Bass® bridge pickup for a wide variety of sounds, this model is ready to help any musician, whatever their level, lay the foundations of their playing.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Affinity Series™ |
| Body | |
| Body shape : | Precision Bass® |
| Body : | Poplar |
| Color : | Lake Placid Blue |
| Body finish : | Gloss Polyurethane |
| Fretboard | |
| Scale : | 864 mm (34") |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | C |
| Fretboard : | Indian Laurel |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Medium Jumbo |
| Nut : | Synthetic Bone |
| Nut width : | 1.625" (41.3 mm) |
| Tuning fork : | 864 mm (34") |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | PJ |
| Bridge pickup : | Ceramic Single-Coil Jazz Bass® |
| Neck pickup : | Ceramic Split Single-Coil |
| Controls : | Neck pickup volume, Bridge pickup volume, General tone |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Standard |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Vintage-Style |
| Pickguard : | Black |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Manufacture : | ID |
| Weights : | 5.67 kg |

Our specialists at your service
Basses






