Yamaha TRBX505 Electric Bass Brick Burst
Item No. : 192948
| Body : | Mahogany |
| Fretboard : | Rosewood |
Boullard Price:
739.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The TRBX 500 series is aimed at bassists looking for versatility at a lower cost.
This model 505 offers you the best of both worlds with an active and passive mode + tone and a "transparent" finish of the most beautiful effect.
Powerful and precise sound, smooth and fast playing. Here, in a 5-string version.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | TRBX 505 |
| Body | |
| Body : | Mahogany |
| Color : | Brick Burst |
| Body finish : | Satin |
| Fretboard | |
| Fretboard : | 5 pieces maple / walnut |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 23.60" |
| Nut type : | 24 medium frets |
| Key markings : | Dot |
| Nut : | Composite |
| Nut width : | 43 mm |
| Tuning fork : | 34" |
| Sleeve binding : | Screwed |
| Head : | Inclined 3 + 2 |
| Truss rod : | Dual-Action |
| Electronics | |
| Electronics : | Active 9 volts |
| Bridge pickup : | Double bobinage / Alnico V |
| Neck pickup : | Double bobinage / Alnico V |
| Controls : | Volume, Balance micro, Bass, Mids, Trebel active / Tone passive |
| Auxiliary selector : | Active / passive switch |
| Fittings | |
| Bridge : | Die-cast |
| Fittings finish : | Black/Chrome |
| Mechanics : | Oil bath |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario EXL170-5 / 0.045-0.130 |
| Manufacture : | Indonesia |

Our specialists at your service
Basses






