LTD F-1005 SEE THRU BLACK CHERRY SUNBURST
Item No. : 205465
| Body : | Mahogany |
| Fretboard : | Macassar Ebony |
| Configuration : | Fishman Fluence Soapbar SB-1 |
The specialist's opinion
With its sculpted and contoured body, the F-Shape LTD has long been a favorite of musicians in the heavier styles of music.
The 5-string F-1004 and F-1005 are 35 inch scale thru neck models with a seven piece purple maple neck and mahogany body with a flamed maple top. However, the most exciting aspect of the F-1004 and F-1005 are their innovative Fishman Fluence Bass Soapbar pickups which offer multiple voicings with coil separation via push-pull volume control, as well as balance control and a 2-band equalizer with a 3-way mini-switch for voice 1, voice 2 (mid cut) and voice 2 (mid flat).
The F-1004 and F-1005 also feature stainless steel frets on a Macassar ebony fingerboard.
Specification
| Body | |
|---|---|
| Body shape : | F |
| Body : | Mahogany |
| Color : | Black Cherry Sunburst |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Scale : | Super Long scale 35" |
| Fretboard : | 5pc Maple/Purple Heart |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Profile : | Thin U |
| Fretboard : | Macassar Ebony |
| Radius : | 400 mm (15.75") |
| Number of nuts : | 24 |
| Nut type : | X-Jumbo Stainless Steel |
| Tuning fork : | 35" |
| Electronics | |
| Electronics : | Active |
| Configuration : | Fishman Fluence Soapbar SB-1 |

Our specialists at your service
Basses






