Dingwall SP1 5-strings Black
Item No. : 207404
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Rosewood |
| Configuration : | S-S |
The specialist's opinion
The Dingwall SP1 is the latest addition to the ever-expanding "Ready To Play" range and, as the name suggests, is largely inspired by the Custom Shop Super P.
The initial aim was to design a more affordable instrument, combining elements of Leo Fender's iconic design with some of the innovations for which Dingwall basses are renowned, including the multi-scale length Fingerboard.
The body is alder, while the screw-down neck is a single piece of maple. The rosewood A features 22 vintage frets, for perfect intonation. The SP1 is passive, so it requires no batteries or equalizer. The Bass features volume, four-position selector and tone. FD-3N Alnico single-coil pickups deliver a precise, biting sound. The "Dingwall Minimalist" bridge features a custom riser system designed to offer greater flexibility in setting the action. If you're playing with a heavy technique, instead of raising individual bridges, which can strain the strings and cause premature breakage, you can raise the whole bridge. In this way, you can switch from high to low action by simply adjusting the shims, leaving the bridges only for fine-tuning. The Tuners are lightweight and open-geared, and a string retainer maintains the correct break angle on the Nut Graphtech.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Ready To Play |
| Body | |
| Body shape : | Super P |
| Body : | Alder |
| Color : | Black |
| Body finish : | Glossy polyurethane |
| Fretboard | |
| Type : | Screwed |
| Scale : | Mulstiscale 32" - 35" |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | Slim C |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 9.5" |
| Number of nuts : | 22 |
| Nut type : | Vintage Style |
| Key markings : | White dots |
| Nut : | Graph Tech |
| Tuning fork : | Multi Scale length 32" - 35" |
| Head : | 4+1 |
| Truss rod : | Double action |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | S-S |
| Bridge pickup : | FD-3N pickup |
| Middle microphone : | FD-3N pickup |
| Controls : | Volume, 4 position selector, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | Dingwall Minimalist |
| Fittings finish : | Black |
| Mechanics : | Hipshot Ultralite |
| Pickguard : | Gold |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Deluxe gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Dingwall Nickel Plated Steel |
| Manufacture : | Indonesia/Canada |
| Weights : | 3.94 Kg |

Our specialists at your service
Basses











