Yamaha BB235 Black
Item No. : 209251
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Rosewood |
| Configuration : | P-J |
Boullard Price:
539.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Yamaha BB235 Black features Robust construction and a maple neck, guaranteeing unrivalled stability and playing comfort.
Its alder body, a wood prized for its resonance and lightness, gives this bass a rich, balanced sound.
The two strategically positioned Yamaha Custom V3 pickups offer a varied sound palette, from deep lows to crystal-clear highs. Whether you're a fan of rock, jazz or funk, this bass will suit your style.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | BB Series |
| Body | |
| Body shape : | Yamaha BB |
| Body : | Alder |
| Color : | Black |
| Body finish : | Polyurethane |
| Fretboard | |
| Type : | Screwed |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 23 5/8" (600 mm) |
| Number of nuts : | 21 |
| Nut type : | Medium |
| Nut : | Urea |
| Nut width : | 43 mm |
| Tuning fork : | 34" |
| Truss rod : | Double action |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | P-J |
| Bridge pickup : | VSC 3b |
| Neck pickup : | VSP 3n |
| Controls : | Neck volume, Bridge volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | Vintage Style |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Yamaha Lightweight Open Gear |
| Pickguard : | 3-Ply White |
| Miscellaneous | |
| Strings : | 45-130 |
| Manufacture : | Indonesia |

Our specialists at your service
Basses






