Alhambra Classical Conservatory - 4 P
Item No. : 163008
| Top : | Solid cedar AA |
| Fond : | Laminated Rosewood |
| Sides : | Laminated Rosewood |
The specialist's opinion
The 4P guitar is the best selling model from Alhambra Guitars.
It is an instrument that has created a trend and a multitude of followers around the world.
It is the first model in the range with a laminated rosewood back and sides. As for the soundboard, the 4P is built with 4 layers of light varnish highlighting a solid quality cedar. The fingerboard is ebony. A very hard wood that withstands the continuous activity of the left hand. In summary, the Alhambra 4 P classical guitar is an instrument of the "Conservatory Line". This model can be described as very balanced, with very interesting performances for those looking for a quality instrument.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Collection : | Classical |
| Edition : | Conservatory |
| Series : | 4 |
| Body | |
| Size / Shape : | 4/4 |
| Cutaway : | No Cutaway |
| Top : | Solid cedar AA |
| Fond : | Laminated Rosewood |
| Sides : | Laminated Rosewood |
| Bracing : | Classical 5 |
| Depth : | 95 mm à 102 mm |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | Radius Plat |
| Number of nuts : | 19 |
| Nut : | Melamine |
| Nut width : | 52 mm |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 650 mm |
| Bridge : | Rosewood |
| Fittings finish : | Gold |
| Mechanics : | Golden A |
| Accessories | |
| Accessories : | Delivered with bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario EXP 44 Extra Hard Tension |
| Manufacture : | Spain |

Our specialists at your service
Classical Guitars







