Alhambra Flamenco Student - 2 F
Item No. : 185320
| Top : | Solid Cedar |
| Fond : | Sycamore Laminate |
| Sides : | Laminated sycamore |
The specialist's opinion
The Alhambra 2 F is a hand built Flamenca guitar, featuring a solid cedar top and an open pore varnish finish.
The comfort and the sound are surprising, very powerful and with a marked flamenco tone.
In the 2 F model, the design has been particularly careful in which the simplicity offers an excellent quality / price ratio.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Collection : | Flamenco |
| Edition : | Student |
| Series : | 2 |
| Body | |
| Size / Shape : | 4/4 |
| Top : | Solid Cedar |
| Fond : | Sycamore Laminate |
| Sides : | Laminated sycamore |
| Bracing : | Perpendicular |
| Depth : | 90 mm à 93 mm |
| Body finish : | Open-pore |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Open-Pore |
| Profile : | Ergoneck |
| Fretboard : | Indian Rosewood |
| Radius : | Radius Plat |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 19 |
| Nut : | Melamine |
| Nut width : | 52 mm |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 650 mm |
| Bridge : | Rosewood |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Melamine |
| Mechanics : | Standard |
| Accessories | |
| Accessories : | Delivered with bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Royal Classics Preludio |
| Manufacture : | Spain |

Our specialists at your service
Classical Guitars








