Almansa Guitarras Student 424 650mm solid cedar top ziricote back and sides gloss finish
Item No. : 186546
| Top : | Solid Cedar |
| Fond : | Ziricote |
| Sides : | Ziricote |
The specialist's opinion
The Student series from Almansa offers a quality guitar at a reasonable price.
This model, built with a noble wood essence, adds a singular tone and a remarkable finish.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Edition : | Studio |
| Series : | Studio |
| Body | |
| Size / Shape : | 4/4 |
| Cutaway : | No Cutaway |
| Top : | Solid Cedar |
| Fond : | Ziricote |
| Sides : | Ziricote |
| Depth : | 95 mm à 102 mm |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Glossy varnish |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | Radius Plat |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 18 |
| Nut : | Melamine |
| Nut width : | 52 mm |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 650 mm |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Gold |
| Mechanics : | Golden |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Spain |

Our specialists at your service
Classical Guitars







