Esteve Classical Series Alegria, solid cedar top, solid rosewood back and sides, high-gloss finish
Item No. : 188979
| Top : | Solid Cedar |
| Fond : | Tilleul d'Amérique / Basswood stra... |
| Sides : | Tilleul d'Amérique / Basswood stra... |
The specialist's opinion
An ideal study guitar for beginners.
An instrument that will accompany you in the long term, an excellent quality as well as a very good quality / price ratio.
Its carefully chosen cedar top for warmth and more depth. Its C and sides are made from basswood and laminated basswood.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Edition : | Organic |
| Series : | CD |
| Body | |
| Size / Shape : | 4/4 |
| Cutaway : | No Cutaway |
| Top : | Solid Cedar |
| Fond : | American Linden / Laminate Basswood |
| Sides : | American Linden / Laminate Basswood |
| Depth : | 95 mm à 102 mm |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Matte varnish |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Okoumé |
| Fretboard finish : | Satin |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | Radius Plat |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 18 |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 50 mm |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 650 mm |
| Bridge : | Wenge |
| Fittings finish : | Gold |
| Mechanics : | Golden |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Spain |

Our specialists at your service
Classical Guitars







