Esteve GIPSY KINGS - Flamenco Guitar, natural
Item No. : 201839
| Top : | Solid German Spruce |
| Fond : | Massive cypress |
| Sides : | Massive cypress |
The specialist's opinion
The Esteve Gipsy Kings by André Reyes is much more than just a guitar, it's a palpable tribute to the art of flamenco.
With its selected, top-quality wood and carefully crafted finish, this guitar has a distinctly rich, vibrant acoustic.
Made in Spain by skilled craftsmen, each Esteve Guitar is a unique piece combining tradition and innovation. This Special Edition, bearing the signature of André Reyes, benefits from special attention in the choice of materials and construction, guaranteeing unparalleled Longevity and performance.
Specification
| Body | |
|---|---|
| Size / Shape : | 4/4 |
| Top : | Solid German Spruce |
| Fond : | Massive cypress |
| Sides : | Massive cypress |
| Depth : | 90 mm à 93 mm |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Glossy varnish |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Brillant |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | Plat |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 19 |
| Nut width : | 52 mm |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 650 mm |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Spain |

Our specialists at your service
Classical Guitars







